النتائج 1 إلى 5 من 5

الموضوع: استفسار كيفية ربط كابلات cat6 ب كابلات فيبر

  1. #1
    Junior Engineer
    تاريخ التسجيل
    Feb 2012
    الدولة
    مصر
    المشاركات
    21

    استفسار كيفية ربط كابلات cat6 ب كابلات فيبر

    السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
    عندى استفسار .مطلوب منى تصميم تيار خفيف لمصنع (تيليفونات وداتا )من نوع ip ويتوصلوا بكابلات فايبر (يعنى التوصيل لل outlets بكابلات cat6 )(جهاز فى كل دور يقوم بربط الكابلات cat6 بكابل فايبر فى كل مبنى
    فكنت عايز اعرف كيفية توصيل كابلات من نوع cat6 بكابلات الفايبر
    وايه هى الاجهزه المستخدمه
    وهيكون الشبكه السيناريو بتاعها ازاى

  2. #2
    Junior Engineer الصورة الرمزية منذر عبد الرحيم
    تاريخ التسجيل
    Nov 2012
    الدولة
    القاهرة
    المشاركات
    1

    رد: استفسار كيفية ربط كابلات cat6 ب كابلات فيبر

    السلام عليكم و رحمة الله
    بالنسبة للربط بين كابلات الفيبر و ال CAT6 يمكنك استخدام "switches with a Gigabit Ethernet SFP ports used with SFP transceiver for fiber optic connections"
    كابلات الفيبر يستحسن ان تكون Multi Mode في حالة ان المسافات بين المباني تكون أقل من 2 كم و اذا كانت أكثر ف يجب استخدام كبلات فيبر Single Mode.
    مواصفات ال"SFP transceiver " يجب ان تكون مطابقة لمواصفات الفيبر المستخدم (SM أو MM).
    اختيار مواصفات كبل الفيبر تعتمد على المسافة المقطوعة و على طريقة فرده (Direct buried/in UG PVC or on Cable tray) و على نوعية و مناخ المكان الذي يمر عبره الكبل.
    الوصلات بين المباني يستحسن ان تكون مجمعة في نقطة واحدة (Main panel) كما هو الحال في المخطط المرفق ويمكن أيضا ربط المباني الواحد بالاخر(Loop).
    أطوال كبلات ال CAT6 يستحسن أن لا تتعدى ال100 متر
    أختيار السوتشات و البتش بانل يكون على حسب عدد النقط المراد توصيلها بالشبكة مع مراعات ترك بعض المخارجالاحطية للاستعمال المستقبلي.
    أرجو أن تكون الاجابة مفيدة
    و شكرا
    الملفات المرفقة الملفات المرفقة

  3. #3
    Junior Engineer الصورة الرمزية أنيس الحارثى
    تاريخ التسجيل
    Jan 2007
    الدولة
    جدة
    المشاركات
    36

    رد: استفسار كيفية ربط كابلات cat6 ب كابلات فيبر

    اقتباس المشاركة الأصلية كتبت بواسطة engsamir مشاهدة المشاركة
    السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
    عندى استفسار .مطلوب منى تصميم تيار خفيف لمصنع (تيليفونات وداتا )من نوع ip ويتوصلوا بكابلات فايبر (يعنى التوصيل لل outlets بكابلات cat6 )(جهاز فى كل دور يقوم بربط الكابلات cat6 بكابل فايبر فى كل مبنى
    فكنت عايز اعرف كيفية توصيل كابلات من نوع cat6 بكابلات الفايبر
    وايه هى الاجهزه المستخدمه
    وهيكون الشبكه السيناريو بتاعها ازاى
    FO to Cat6.JPG

    الأجهزة المطلوبة فى كل راك RACK بكل دور

    FO patch Panel for each floor
    Cat6 patch panel for each floor
    FO Ethernet switch
    Ethernet switch

  4. #4
    Junior Engineer
    تاريخ التسجيل
    Feb 2012
    الدولة
    مصر
    المشاركات
    21

    رد: استفسار كيفية ربط كابلات cat6 ب كابلات فيبر

    اقتباس المشاركة الأصلية كتبت بواسطة منذر عبد الرحيم مشاهدة المشاركة
    السلام عليكم و رحمة الله
    بالنسبة للربط بين كابلات الفيبر و ال CAT6 يمكنك استخدام "switches with a Gigabit Ethernet SFP ports used with SFP transceiver for fiber optic connections"
    كابلات الفيبر يستحسن ان تكون Multi Mode في حالة ان المسافات بين المباني تكون أقل من 2 كم و اذا كانت أكثر ف يجب استخدام كبلات فيبر Single Mode.
    مواصفات ال"SFP transceiver " يجب ان تكون مطابقة لمواصفات الفيبر المستخدم (SM أو MM).
    اختيار مواصفات كبل الفيبر تعتمد على المسافة المقطوعة و على طريقة فرده (Direct buried/in UG PVC or on Cable tray) و على نوعية و مناخ المكان الذي يمر عبره الكبل.
    الوصلات بين المباني يستحسن ان تكون مجمعة في نقطة واحدة (Main panel) كما هو الحال في المخطط المرفق ويمكن أيضا ربط المباني الواحد بالاخر(Loop).
    أطوال كبلات ال CAT6 يستحسن أن لا تتعدى ال100 متر
    أختيار السوتشات و البتش بانل يكون على حسب عدد النقط المراد توصيلها بالشبكة مع مراعات ترك بعض المخارجالاحطية للاستعمال المستقبلي.
    أرجو أن تكون الاجابة مفيدة
    و شكرا
    متشكر جدا يا بشمهندس اجابتك منطقيه جدا
    الشركه اعطتنى REFRENCE اعمل مثله .بس TOPOLOGY مختلفه خالص على اللى حضرتك ارسلتها
    الملفات المرفقة الملفات المرفقة

  5. #5
    Junior Engineer
    تاريخ التسجيل
    Feb 2012
    الدولة
    مصر
    المشاركات
    21

    رد: استفسار كيفية ربط كابلات cat6 ب كابلات فيبر

    اقتباس المشاركة الأصلية كتبت بواسطة أنيس الحارثى مشاهدة المشاركة
    FO to Cat6.JPG
    الأجهزة المطلوبة فى كل راك RACK بكل دور
    FO patch Panel for each floor
    Cat6 patch panel for each floor
    FO Ethernet switch
    Ethernet switch
    الشركه اعطتنى REFERENCE يارييت لو تشوفه
    المصمم اللى كان عامله مستخدم كام حاجه ONU&FDB&ODF يارييت لو عندك فكرة عنهم
    الملفات المرفقة الملفات المرفقة

معلومات الموضوع

الأعضاء الذين يشاهدون هذا الموضوع

الذين يشاهدون الموضوع الآن: 1 (0 من الأعضاء و 1 زائر)

المواضيع المتشابهه

  1. كيفية تحديد عدد كابلات الربط النحاسية
    بواسطة شريف اتصالات كهربية في المنتدى قسم نقل وتوزيع الطاقه باستخدام الكابلات الأرضية under ground cable
    مشاركات: 9
    آخر مشاركة: 23-03-15, 08:39 PM
  2. المسافات بين كابلات الباور و كابلات الداتا حسب مواصفات الـــ EN
    بواسطة Sulaiman Amin في المنتدى قسم التصميم Design Department
    مشاركات: 21
    آخر مشاركة: 11-10-14, 07:14 PM
  3. كتالوجات كابلات انظمة التيار الخفيف CAT5, CAT6, & FIBRE من شركة CLIPSAL
    بواسطة Sulaiman Amin في المنتدى قسم تصميم أنظمة التيار الخفيف light current systems
    مشاركات: 2
    آخر مشاركة: 07-11-13, 06:31 PM
  4. دليل تركيب كابلات الداتا و المسافات الآمنة من كابلات الباور من شركة SYSTIMAX
    بواسطة Sulaiman Amin في المنتدى قسم تصميم أنظمة التيار الخفيف light current systems
    مشاركات: 14
    آخر مشاركة: 22-10-13, 03:55 PM
  5. استفسار عن كيفية تمديد كابلات الجهد المتوسط طبقا للكود السعودى
    بواسطة حمدى بدوى في المنتدى قسم نقل وتوزيع الطاقه باستخدام الكابلات الأرضية under ground cable
    مشاركات: 2
    آخر مشاركة: 15-11-11, 03:52 PM

المفضلات

المفضلات

ضوابط المشاركة

  • لا تستطيع إضافة مواضيع جديدة
  • لا تستطيع الرد على المواضيع
  • لا تستطيع إرفاق ملفات
  • لا تستطيع تعديل مشاركاتك
  •  
 

 

 

Flag Counter